Лабораторії кафедри КЛА

Навчально-наукова лабораторія конструкції та обладнання літальних апаратів кафедри конструкції літальних апаратів включає, окрім навчальних приміщень, два підрозділи:

– Лабораторію втоми та руйнування авіаційних конструкцій;

– Лабораторію нанотестування поверхні.

ЛАБОРАТОРІЯ ВТОМИ ТА РУЙНУВАННЯ АВІАЦІЙНИХ КОНСТРУКЦІЙ

 У 1957 році член-кореспондент АН УРСР, доктором технічних наук, професором Пеньковим Олександром Михайловичем була заснована науково-дослідна лабораторія експлуатаційної надійності та довговічності конструкцій літаків.

Лабораторія займалась вивченням проблеми втоми та проводила широкомасштабні льотні і стендові випробування літаків та їх агрегатів в тісному контакті з Центральним аерогідродинамічним інститутом, Сибірським науково-дослідним інститутом авіації, дослідно-конструкторськими бюро О.К. Антонова та А.М. Туполева, Державним науково-дослідним інститутом Цивільної авіації (ДержНДІЦА). Провідні фахівці – к.т.н. Радченко О.І. та к.т.н. Урбанський Ю.С.

У 1983 році лабораторія перебазувалася у навчальний корпус № 11, де продовжувались дослідження за цим напрямком.

З 2000 року керівництво науково-дослідною лабораторією втоми та руйнування авіаційних конструкцій здійснює доктор технічних наук, професор Ігнатович Сергій Ромуальдович.

Напрямки наукових досліджень лабораторії:

– теоретичні основи, методичне забезпечення та нові апаратурні засоби діагностики міцності авіаційних конструкцій з застосуванням MEMS/NEMS – технологій.

– нові методи визначення залишкового ресурсу авіаційних конструкцій.

Провідним фахівцем лабораторії є доктор технічних наук, професор Карускевич М.В.

Лабораторія проводить фундаментальні і прикладні дослідження, спрямовані  на забезпечення експлуатаційної надійності і довговічності авіаційної техніки; втомні випробування елементів авіаційних конструкцій і зразків авіаційних конструкційних матеріалів на замовлення наукових і проектних організацій, підприємств промисловості. Стандартне і оригінальне випробувальне обладнання дозволяє проводити випробування в широкому діапазоні умов навантажування.

ЛАБОРАТОРІЯ НАНОТЕХНОЛОГІЙ

У 2006 році доктором технічних наук, професором Ігнатовичем Сергієм Ромуальдовичем була заснована лабораторія нанотехнологій.

Основна задача лабораторії пов’язана зі створенням методичних основ і апаратурного забезпечення дослідження особливостей поверхневих шарів матеріалів і конструкцій в нанометричному масштабі.

Крім того, розробляються методології діагностики міцності конструкцій на базі дослідження фізико-механічних особливостей поверхневих шарів матеріалів (мікротвердість, мікро деформування, мікро повзучість, топографія).

Напрямки наукових досліджень лабораторії:

– дослідження поверхонь методом обробки

послідовності інтерференційних даних при частково когерентному освітленні;

– дослідження мікротвердості, вивчення особливостей мікродеформування матеріалів по кінетиці заглиблювання індентора,

– реєстрування мікроповзучості матеріалів, вимірювання параметрів пружності матеріалів.

Провідними фахівцями є старший науковий співробітник, кандидат технічних наук Закієв І.М. та кандидат технічних наук Закієв В.І.

Лабораторія нанотехнологій сприяє удосконаленню учбового процесу в університеті шляхом широкого залучення професорсько-викладацького складу і студентів до виконання науково-дослідних робіт, використання результатів завершених досліджень в учбовому процесі.

Розробки лабораторії беруть участь у роботі виставок наукових досягнень, де викликають велику зацікавленість серед дослідників різних наукових сфер.

 

Дисципліни, які вивчаються в лабораторії:

  1. Конструкція та міцність літальних апаратів;
  2. Втома, корозія та руйнування авіаційних конструкцій;
  3. Контроль вичерпання ресурсу авіаційної техніки;
  4. Моніторинг технічного стану авіаційних конструкцій;
  5. Методологія прикладних досліджень у сфері авіаційної та ракетно-космічної техніки.