Музей НАУ

Музей створювався як важливий, необхідний освітній, культурно-ресурсний центр вищого навчального закладу. В експозиціях музею відтворені історичні передумови створення університету (інституту) та його історія, віхи його розвитку, події, факти, здобутки, долі видатних особистостей: ректорів, викладачів, студентів, їхні успіхи, досягнення, внесок не тільки в спадщину університету, але і в загальну соціально – культурну спадщину країни.
Музей історії Цивільної Авіації було відкрито при КІІЦА у 1972 році, у 1988 році йому присвоєно звання «Народний музей». Сьогодні «Музей НАУ» є філією Державного музею авіації. Його оновлена до 70-річчя університету експозиція розмістилась у затишній залі площею 350 кв.м.
В різні періоди створення та розширення експозицій музею проводились під дбайливою опікою ректорів М.Л.Голего, О.Ф.Аксьонова, П.В.Назаренка, В.П.Бабака, М.С.Кулика. У створенні експозицій активну участь брали В.У.Павлюченко, Ю.С.Урбанський, Є.А.Сапелюк, П.І.Власов, Я.Д.Шевченко, В.Г.Шевченко, О.Л.Лавриненко, керівники інститутів, кафедр та співробітники університету.

Експозиція музею представлена на 28 стендах та 10 експозиційних тумбах. На перших стендах історичної частини експозиції наведені матеріали, що висвітлюють події соціально-економічного життя м. Києва, які стали підґрунтям для відкриття вищого навчального закладу авіаційного профілю. Це створення Київського авіаційного товариства (1909), діяльність київських авіаконструкторів І.І.Сікорського, О.С.Кудашева, Д.П. Григоровича та ін. (1910 – 1915), рекордні польоти І.І.Сікорського, П.М.Нестерова (1913 – 1914), робота 5-го і 6-го авіапарків (1914 – 1918), відкриття авіаремонтного заводу (1920), відкриття регулярного повітряного руху на маршруті Харків – Київ товариством «Укрповітряшлях» (1924), створення першого радянського пасажирського літака К-1 конструкції К.О.Калініна (1925), початок серійного випуску пасажирського літака ХАІ-1 на авіаремонтному заводі (1932), відкриття авіаційного факультету у Київському машинобудівному інституті КПІ (1931), створення Київського авіаційного інституту (КАІ) (25.08.1933р.).
Наступні стенди експозиції висвітлюють діяльність колективу КАІ у довоєнні роки (1933 – 1941). У 1935 році Аерофлот передав до Наркомату авіаційної промисловості заводи з виробництва літаків і моторів. Ця подія визначила на десятиліття експлуатаційний профіль спеціалістів, яких готував інститут. До 1941 року інститут випустив 810 інженерів і 417 спеціалістів цивільної авіації пройшли навчання на КУІНЖ. Окрім цього активно готувались пілоти, парашутисти, планеристи, стрільці. Інститут мав почесне звання «Фортеця оборони».
Військовому і трудовому подвигу співробітників та студентів інституту у роки Великої Вітчизняної війни присвячені окремі стенди (1941 – 1945). Почесне звання Героя Радянського Союзу отримало двоє співробітників і один випускник – проф. В.І.Клоков, випускник Ю.Д.Курлін, пілот – інструктор авіаескадрильї інституту Федутенко Н.Н. Фотографії двохсот семи фронтовиків розміщені на фоні панно «Повітряний бій над Дніпром».
Перші повоєнні набори студентів до Київського інституту цивільного повітряного флоту проводилися не лише у Києві, а й у дев’яти містах Радянського Союзу.
60-ті роки минулого століття знаменувались бурхливим розвитком авіації. Це зумовило значний попит на авіаційних спеціалістів. Число студентів за період з 1960 року по 1970 рік збільшилось з 4206 чоловік до 12700; в цей період відкриваються шість нових факультетів, розпочинається підготовка спеціалістів для зарубіжжя. В експозиції музею зберігаються високі державні нагороди СРСР, України, Болгарської Народної Республіки, Угорської Народної Республіки, Республіки Куби, Польської Народної Республіки, яких удостоївся Київський інститут інженерів цивільної авіації.
На кінець 70-х років КІІЦА сформувався як авторитетний міжнародний заклад, який мав географію прийому абітурієнтів із 140 країн світу. Фотодокументи, діаграми, експонати експозиції музею передають динаміку розвитку навчального закладу, розкривають потенціал наукових шкіл, що сформувались за десятиліття, розповідають про головні події студентського життя тих років – навчання, перші кроки у науці, спортивні досягнення, участь у фестивалях та в інших культурно-освітніх заходах .
В експозиційних тумбах представлені матеріали про життя та діяльність відомих вчених – засновників наукових шкіл: В.М.Челомея, О.М.Пенькова, Т.М.Башти, А.М.Мхитаряна, Г.Є.Пухова, О.І.Кухтенка, Л.П.Лозицького, першого начальника кафедри математики академіка М.П. Кравчука.
Оновлена експозиція музею НАУ займає достойне місце в університетському проекті «Єдність духовної і фахової культури», мета якого – виховання особистості на прикладах життя і творчості еліти України. Матеріали експозиції музею, популяризуючи досягнення навчального закладу, розкриваючи перспективи перед молодою людиною, що навчається у ньому, дають можливість усвідомити студентам, що Національний авіаційний університет став частиною їхнього життя, їм поповнювати його здобутки.
Ознайомлення з експозицією музею університету для студентів – першокурсників проводиться у виховні години за розкладом. Зазвичай студенти часто заходять до музею у вільний час для більш глибокого ознайомлення з матеріалами експозиції, отримання інформації для самостійної роботи, підготовки до практичних і семінарських занять, доповідей на конференціях.
Залюбки відвідують музей співробітники університету, його випускники. Для них це зустріч з молодістю, колегами. Численні гості та делегації завжди з цікавістю бувають у музеї. Один раз побачене переконує наших партнерів по співробітництву, що Національний авіаційний університет зможе підготувати до самостійного життя людину глибоких знань, чистої душі, високих прагнень.

Контакти: 1 корпус 323 кімната,тел.406-79-44